Menu Zamknij

Aktywność fizyczna a stres

Przewlekły stres coraz częściej nazywany jest chorobą cywilizacyjną. Dlatego naukowcy badają wpływ przewlekłego stresu na zdrowie i sposoby radzenia sobie ze stresem. Okazuje się, że najlepiej w radzeniu sobie ze stresem pomaga aktywność fizyczna.

Permanentny stres powoduje, że mamy nadmiar kortyzolu w organizmie. Kortyzol wpływa negatywnie na hipokamp i płat czołowy mózgu. Zmiany w tych częściach mózgu powodują:

🔴problemy z zapamiętywaniem i koncentracją

🔴problemy z kontrolowaniem emocji

🔴uczucie niepokoju

🔴bezsenność

🔴wzmożony apetyt. 

Aktywność fizyczna reguluje poziom kortyzolu, zwiększając ilość endorfin, czyli hormonu szczęścia. Regularna aktywność fizyczna przyzwyczaja nasz organizm do większej wydajności, więc łagodniej objawia się stres w codziennych sytuacjach.

Sport uczy również kontroli nad własnym ciałem, a regularna aktywność daje poczucie sprawczości i wyższą samoocenę.

Regularne uprawianie sportu zmniejsza poziom lęku. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na weteranach wojennych  z rozpoznaniem Zespołu Stresu Pourazowego. Okazało się, że dzięki nawykowi aktywności ich poziom stresu znacząco się obniżył. 

Dla obniżenia stresu ważna jest aktywność aerobowa, czyli podnosząca tętno, ale nie wycieńczająca. Dodatkowo ważne jest, by czerpać z niej przyjemność i nie czuć niechęci do aktywności.

Aqua aerobik jest formą aktywności, która ćwiczy kondycję, a jest jednocześnie przyjemna i mniej męcząca niż trening na sali. 

Spotkanie z grupą ćwiczeniową również obniża poziom stresu, podobnie jak muzyka obecna podczas ćwiczeń. 

Chciałabyś dołączyć do Aqua Aerobiku z Figurą? Sprawdź liczbę miejsc w grupach i wybierz swoją grupę https://www.aqua-aerobik.pl/#0