Menu Zamknij

Aktywność fizyczna pomaga w depresji?

Depresja jest we współczesnym świecie coraz częstszą chorobą. Okazuje się, że aktywność fizyczna może zapobiegać zachorowaniu, a także wspomagać leczenie depresji. 

Amerykański psycholog James Blumenthal przeprowadził badania na 156 osobach chorujących na depresję. Część z nich przyjmowała popularny w USA lek na depresję, druga część – trenowała po 30 min 3 razy w tygodniu, trzecia grupa i ćwiczyła, i przyjmowała leki.

Okazało się, że wśród trenujących wyleczył się podobny odsetek osób chorych na depresję, co w przypadku osób przyjmujących leki. Dodatkowo wyniki pokazały, że tylko 8% biegających chorych miał nawrót depresji, a w przypadku leczonych wyłącznie lekami – 33% pacjentów. Mimo wszystko najlepszy efekt osiągnęli pacjenci leczeni obiema metodami – lekami i aktywnością fizyczną. Badanie udowodniło jednak, że aktywność fizyczna wspiera leczenie depresji. 

Ten sam badacz zajął się badaniem tego, czy aktywność może depresji zapobiegać. Okazało się, że regularne uprawianie sportu (ważne, by ćwiczenia podnosiły tętno) zwiększa poziom trzech hormonów: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy. A ten wzrost powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na depresję. 

Warto więc ćwiczyć, by zapobiegać depresji. Aktywność fizyczna może również wspomagać leczenie. Należy jednak pamiętać, że depresja to choroba i pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest kontakt z lekarzem. 

Chciałabyś zacząć ćwiczyć? Dołącz do Aqua Aerobiku z Figurą!