Menu Zamknij

Aqua aerobik czy pływanie?

💦 Pływanie jest tradycyjnie uznawane za jedną z najbardziej efektywnych aktywności. Jednak w latach 80. XX wieku powstał aqua aerobik, który określono jako równie skuteczny.

Co wybrać – pływanie czy aqua aerobik?

💦 Obie aktywności poprawiają krążenie, kondycję oraz spalają kalorie. Okazuje się jednak, że aby spalić 500 kalorii podczas pływania, trzeba pływać już w sposób zaawansowany, często zmieniając style. Pływanie rekreacyjne spala mniej kalorii, ze względu na mniejszą intensywność ruchu mięśni. Aqua aerobik nie wymaga wcześniejszych umiejętności i spala porównywalną liczbę kalorii, niezależnie od umiejętności pływania.

💦 Zaletą aqua aerobiku jest to, że aktywuje podczas ćwiczeń mięśnie praktycznie całego ciała. Pływanie również aktywuje wiele partii mięśni, jednak aby uzyskać podobny efekt, należy często zmieniać techniki pływania. Pływanie jest również o wiele bardziej obciążające dla mięśni niż aqua aerobik, dlatego to aqua aerobik jest polecany na początek osobom po kontuzjach lub z problemami z kręgosłupem czy stawami.

💦 I pływanie, i aqua aerobik świetnie poprawiają kondycję i pracę nad oddechem. Aqua aerobik poleca się częściej osobom początkującym, po dłuższej przerwie w aktywności oraz osobom z nadwagą lub otyłością. Wynika to z tego, że osoby początkujące łatwiej mogą dopasować intensywność ćwiczeń niż podczas przepływania długości basenów. Dodatkowo, aqua aerobik poleca się na początek pracy z oddechem osobom zmagającym się z płytkim oddechem lub lękiem przed wodą. Podczas aqua aerobiku nie zanurzamy się na dłuższy czas pod wodę, dlatego uspokajamy oddech w bardziej naturalny sposób niż podczas pływania z zanurzeniem.

💦 Obie formy aktywności fizycznej poprzez kontakt z wodą relaksują i rozluźniają spięte mięśnie. Pływanie jest indywidualną aktywnością, poleca się ją osobom, które odstresowują się w samotności i ciszy. Aqua aerobik odbywa się przy dźwiękach muzyki i w towarzystwie grupy, dlatego jest bardziej rozrywkowy i dynamiczny. Jako zaletę aqua aerobiku podaje się nawiązywanie nowych znajomości w grupach ćwiczeniowych, co pomaga niwelować stres i zwiększa motywację do ćwiczeń.

💦 Pływanie pomaga utrzymać zdrową sylwetkę. Zwłaszcza pływanie na plecach rozwija mięśnie przykręgosłupowe, które utrzymują wyprostowaną postawę ciała i zapobiegają garbieniu się. Aqua aerobik jest jednak lepszą aktywnością dla osób z bólami kręgosłupa, wykonujących pracę siedzącą lub uczącej się młodzieży. Wynika to z tego, że do zajęć aqua aerobiku wprowadzane są ćwiczenia fizjoterapeutyczne, które mają likwidować ból i napięcie w kręgosłupie oraz wzmacniać mięśnie przykręgosłupowe.

💦 Podsumowując, pływanie jest bardzo skuteczne, lecz największe efekty przynosi osobom zaawansowanym, z wysokimi umiejętnościami pływackimi. Aqua aerobik jest dobrym pomysłem na start lub dla osób, które chcą zadbać o zdrowie, lecz nie lubią intensywnego wysiłku.

Chciałabyś zacząć uprawiać aqua aerobik? Sprawdź liczbę miejsc w naszych grupach i wybierz tę, która idealnie wpasowuje się w Twój grafik! 👉https://www.aqua-aerobik.pl/