Menu Zamknij

Stres a Aktywność Fizyczna

Przewlekły stres coraz częściej nazywany jest chorobą cywilizacyjną😱😱 Dlatego naukowcy badają wpływ przewlekłego stresu na zdrowie i sposoby radzenia sobie ze stresem. Okazuje się, że najlepiej w radzeniu sobie ze stresem pomaga aktywność fizyczna🤯🤯

💦Permanentny stres powoduje, że mamy nadmiar kortyzolu w organizmie. Kortyzol wpływa negatywnie na hipokamp i płat czołowy mózgu. Zmiany w tych częściach mózgu powodują:

💧problemy z zapamiętywaniem i koncentracją
💧problemy z kontrolowaniem emocji
💧uczucie niepokoju
💧bezsenność
💧wzmożony apetyt.

💦Aktywność fizyczna reguluje poziom kortyzolu, zwiększając ilość endorfin, czyli hormonu szczęścia. Regularna aktywność fizyczna przyzwyczaja nasz organizm do większej wydajności, więc łagodniej objawia się stres w codziennych sytuacjach.

💦Sport uczy również kontroli nad własnym ciałem, a regularna aktywność daje poczucie sprawczości i wyższej samooceny.

💦Regularne uprawianie sportu zmniejsza poziom lęku. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono badania na weteranach wojennych z rozpoznaniem Zespołu Stresu Pourazowego. Okazało się, że dzięki nawykowi aktywności ich poziom stresu znacząco się obniżył.

💦Dla obniżenia stresu ważna jest aktywność aerobowa, czyli podnosząca tętno, ale nie wycieńczająca. Dodatkowo ważne jest, by czerpać z niej przyjemność i nie czuć niechęci do aktywności.

💦Aqua aerobik jest formą aktywności, która ćwiczy kondycję, a jest jednocześnie przyjemna i mniej męcząca niż trening na sali.

💦Spotkanie z grupą ćwiczeniową również obniża poziom stresu, podobnie jak muzyka obecna podczas ćwiczeń.

Opublikowany wAqua Aerobik

Przeczytaj również...