Menu Zamknij

Suplementy diety: hit czy kit? Cała prawda o suplementach!

suplementy diety

Przedstawiane w mediach jako remedium na wszystko – od wypadania włosów po odchudzanie. Tabletki-cud! Ale czy na pewno? 

Suplementy diety - czym są i kiedy je stosować?

Suplementy diety stale zyskują nowych zwolenników, a ich popularność ciągle wzrasta. Wiele osób decyduje się na sięgnięcie po te niesamowite tabletki oczekując, że odmienią ich życie ( bądź wygląd ). Prawda wygląda jednak inaczej, ponieważ nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak suplementy działają i kiedy, tak naprawdę, powinno się je stosować. 

Zacznijmy może w takim razie od tego czym jest suplement? Suplementy diety składają się z substancji odżywczych i stanowią uzupełnienie żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Kiedy zatem można je stosować? Suplementy diety są głównie skierowane do osób, które z jakichś przyczyn nie są w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do codziennego funkcjonowania. 

Do grupy takich osób należą wszyscy cierpiący na zaburzenia układu pokarmowego, którzy nieprawidłowo przyswajają konkretne składniki, osoby, które mają w danym czasie zwiększone zapotrzebowanie na niektóre składniki np. kobiety w ciąży czy matki karmiące piersią, osoby, których dieta jest w jakiś sposób ograniczona ( np. osoby chore na Hashimoto, wegetarianie, osoby uczulone na niektóre składniki ) oraz osoby, które chcą wzmocnić swój organizm w czasie wzmożonego wysiłku.

Zadania suplementów

Ludzie decydujący się na sięgnięcie po suplementy diety chcą uzyskać określone, liczne efekty, o których zapewnia producent. Ze względu na przeznaczenie możemy podzielić je na 3 podstawowe grupy:

  • SUPLEMENTY LECZNICZE – leczenie występujących niedoborów
  • SUPLEMENTY KOSMETYCZNE – przyjmowane w celu poprawy wyglądu ( włosów, skóry i paznokci )
  • SUPLEMENTY PROFILAKTYCZNE – mają zapobiegać pojawianiu się niedoborów i zwiększać odporność organizmu

Naturalne suplementy diety vs syntetyczne zamienniki

Naturalne suplementy diety w postaci sproszkowanych ziół, herbat czy proszków pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno, jednak ich łatwiejsze przyswajanie sprawia, że stają się coraz bardziej popularne. Ich główną zaletą jest właśnie ich o wiele lepsze przyswajanie przez organizm w porównaniu do syntetycznych zamienników. Ponadto naturalne suplementy diety trudno przedawkować, ponieważ mieszają się z pokarmem dostarczanym w codziennej diecie!

Suplementy a leki

 Bardzo ważna jest świadomość, że istnieją wyraźne różnice między lekiem, a suplementem!

suplementy diety a leki różnice
Opublikowany wzdrowe nawyki, Zdrowe Odżywianie, zdrowie

Przeczytaj również...