Menu Zamknij

Aktywność fizyczna a koncentracja i pamięć

Ruch to zdrowie – to wiadomo od zawsze. Okazuje się jednak, że sport wpływa nie tylko na kondycję, wytrzymałość mięśni czy utrzymywanie prawidłowej wagi. Aktywność fizyczna poprawia również zdolność koncentracji i umiejętność zapamiętywania informacji. 

W Szwecji w miejscowości Bunkeflo 2 klasom w szkole podstawowej zwiększono liczbę zajęć WF do godziny codziennie. Trzecia klasa rocznika miała WF 2 razy w tygodniu, co jest standardem w szwedzkich szkołach. Poza tym klasy miały tę samą liczbę lekcji i podobne średnie wyniki. Po zwiększeniu liczby zajęć sportowych, uczniowie mieli początkowo lepsze oceny z WF, lecz po kilku tygodniach poprawiły się ich oceny również z matematyki, szwedzkiego, angielskiego oraz historii. Dodatkowo, wyniki w nauce wyrównały się między dziewczynkami i chłopcami, bo zazwyczaj dziewczynki miały lepsze oceny. Okazało się również, że prawie cała grupa regularnie ćwiczących bez problemów skończyła 9 klas szkoły podstawowej, podczas gdy w klasie ze standardową liczbą zajęć WF więcej osób miało problem ze zdaniem do kolejnych klas. 

Nie tylko w Szwecji przeprowadzono tego typu eksperyment. Amerykańscy naukowcy ze stanu Nebraska przebadali 250 uczniów pod kątem ich gibkości, siły mięśni oraz wytrzymałości, a następnie sprawdzono ich zdolności matematyczne oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem. Okazało się, że bardziej wysportowane dzieci mają tendencję do lepszych wyników w testach, a dzieci otyłe często osiągają gorsze wyniki.

Naukowcy podejrzewają, że pozytywny wpływ sportu na naukę jest związany z pozytywnym wpływem ruchu na hipokamp, czyli część mózgu odpowiedzialną za zapamiętywanie oraz koncentrację. Dlatego dzieci uprawiające sporty lepiej rozumiały czytany tekst i szybciej zapamiętywały informacje do sprawdzianów. 

Dotyczy to nie tylko dzieci. Profesor psychologii Walter Mischel badał umiejętność koncentracji u dorosłych. Okazało się, że dorośli prowadzący aktywny tryb życia mogli dłużej odwlekać uleganie pokusom i rozproszeniem. Jego zdaniem miało to związek z poziomem dopaminy, który podnosi się po aktywności fizycznej. Dopamina odpowiada za ostrość myślenia i spokój, a regularnie uprawiany sport stale utrzymuje ją na wysokim poziomie.

Noblista Santiago Ramon y Cajal udowodnił dodatkowo, że umiarkowana aktywność fizyczna wzmacnia połączenia między neuronami, a to właśnie te połączenia odpowiadają za zapamiętywanie informacji i utrzymywanie ich na dłużej w pamięci. Tłumaczy to, dlaczego regularnie ćwiczące dzieci mają lepsze oceny z historii, która wymaga zapamiętania mnóstwa faktów. 

Okazuje się więc, że aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie wszystkich elementów odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację: zwiększa poziom dopaminy, wzmacnia połączenia między neuronami oraz zapewnia zdrowe funkcjonowanie hipokampu!

Chciałabyś zapewnić sobie stałą dawkę ruchu, by wzmocnić pamięć i koncentrację? Zapisz się na Aqua Aerobik z Figurą! 👇

https://www.aqua-aerobik.pl/kategoria-produktu/karnety/

Opublikowany wzdrowie

Przeczytaj również...