Ścięgno Achillesa
Ścięgno Achillesa jest największym i najsilniejszym ścięgnem w Naszym ciele, łączącym dwa mięśnie łydki z kością piętową. Zerwanie ścięgna Achillesa jest jedną z najczęstszych kontuzji – zazwyczaj występuje podczas uprawiania sportów, jednak zdarza się również u osób nieaktywnych fizycznie. Istnieją dwa rodzaje urazów ścięgna Achillesa:
- ostre – pojawia się nagle, a wynikiem jest naderwanie ścięgna (różnego stopnia) oraz szybko pojawiający się stan zapalny.
- przeciążeniowe – objawy bólowe pojawiają się powoli i nie wymuszają porzucenia aktywności fizycznej, najczęściej odczuwana jest sztywność ścięgna rano i zmniejszenie objawów wraz z “rozchodzeniem” nogi w ciągu dnia.
Leczenie
Kluczowe jest szybkie wdrożenie właściwego leczenia. Aby móc powrócić do pełnej sprawności należy przejść okres leczenia i długi okres rehabilitacji.
- Koniecznie skonsultuj się z lekarzem – odpowiednia diagnoza to podstawa dalszych działań!
- Stosuj zimne okłady na opuchliznę – pomogą Ci zmniejszyć obrzęk.
- Nic na siłę! Daj sobie czas na odpoczynek i rehabilitacje. Unikaj aktywności, które mogą pogorszyć Twój stan!
Utrzymanie aktywności fizycznej po kontuzji
Od dawna wiadomo, że sport to zdrowie. Jednak co zrobić, kiedy nieszczęście w postaci zerwania ścięgna Achillesa pokrzyżuje nam plany i uniemożliwia aktywność fizyczną na boisku czy siłowni? Czy pozostaje nam jedynie siedzenie na kanapie i rozpaczanie nad utraconymi możliwościami?
Niezupełnie. Istnieje bowiem sposób na utrzymanie formy fizycznej bez ryzyka pogorszenia stanu zdrowia po takiej kontuzji. Mowa o aqua aerobiku – treningu w wodzie, który pomimo pozornego spokoju, potrafi dać nam niezły wycisk.
Pływanie w ogóle jest jedną z najlepszych form aktywności fizycznej dla osób z kontuzjami stawów czy mięśni. Woda redukuje obciążenie ciała, zapewniając jednocześnie opór, który wzmacnia mięśnie. Aqua aerobik to nic innego jak pływanie w urozmaiconej formie – z dodatkowymi ćwiczeniami, takimi jak bieg w miejscu, skakanie czy popychanie się na materacach.
To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zachować kondycję, a jednocześnie dbać o swoje zdrowie.
Dlaczego Aqua Aerobik?
Po zerwaniu ścięgna Achillesa ważne jest, by unikać aktywności, która mogłaby dodatkowo obciążyć ten obszar ciała.
Aqua aerobik eliminuje to ryzyko, ponieważ woda działa jak naturalny amortyzator, absorbuje większość obciążenia, pozbawiając nas przy tym bólu czy ryzyka dalszych kontuzji.
Oczywiście, jak w każdym przypadku powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej po zerwaniu ścięgna Achillesa. Jednak jeśli tylko lekarz wyrazi zgodę, warto rozważyć aqua aerobik jako bezpieczną alternatywę dla tradycyjnych form treningu. Przyjemność płynąca z pływania oraz korzyści dla zdrowia są bezcenne, a dodatkowo możemy cieszyć się utrzymaniem formy fizycznej nawet w sytuacji, kiedy zdawało się, że wszystko stracone.
Poznaj historię Pana Antoniego – jak aqua aerobik wpłynął na ścięgno Achillesa?
Zapobieganie lepsze niż leczenie
Kontuzja może zdarzyć się każdemu, jednak istnieją sposoby, które mogą pomóc Ci zapobiegać kontuzjom w obszarze ścięgna Achillesa:
- Słuchaj Swojego ciała! Kluczowe jest tutaj dostosowywanie Swojej aktywności do kondycji i samopoczucia.
- Każdą aktywność fizyczną poprzedzaj krótką rozgrzewką – przygotujesz w ten sposób Swoje ciało do wysiłku!
- Wspomagaj elastyczność ścięgien – regularne ćwiczenia rozciągające Ci w tym pomogą!
- Dodatkowo możesz zainwestować w “podpiętkę”- wkładkę, która zmniejszy obciążanie ścięgna podczas chodzenia!
Mi polecił aqua aerobik fizjoterapeutą i jestem bardzo zadowolona😀 Nic już mi nie jest straszne po kontuzji