Menu Zamknij

Ćwiczenia aqua aerobiku dla seniorów

Ruch jest bardzo ważny. Dzięki regularnej aktywności fizycznej zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób wieku podeszłego, poprawia sprawność układu krążeniowego oraz układu oddechowego. Ponadto, aktywność fizyczna zapobiega: osteoporozie, nadciśnieniu, miażdżycy, zmianom zwyrodnieniowym. Badania naukowe dowodzą także, że ćwiczenia dla osób starszych mogą być pomocne w profilaktyce upadków, ograniczać skutki kontuzji, poprawiać dopływ krwi do mięśni. Ruch dla seniorów oznacza także większe uczestnictwo w życiu społecznym, co wpływa na poprawę nastroju, w przypadku osób starszych jest niezwykle istotne.

Ćwiczenia dla seniorów opierają się naturalnych formach ruchu, zalecane są przede wszystkim spacery, nordic-walking czy jazda na rowerze, ćwiczenia izometryczne, joga, basen, ćwiczenia z piłką, aqua aerobik. Aqua aerobik, czyli ćwiczenia w wodzie, jest uznawana za aktywność fizyczną, która daje wyjątkowo dobre rezultaty przy bardzo niskim nakładzie wysiłku z naszej strony. Dlaczego tak się dzieje?

Aqua aerobik to rodzaj gimnastyki, która jest zbliżona do tradycyjnych ćwiczeń na sali, jednak ze względu na to,że ćwiczenia odbywają się w środowisku wodnym a nasze ciało wydaje się lżejsze to ćwiczenia  są o wiele łatwiejsze do wykonania. Zajęcia aqua aerobiku, które są świetną alternatywą dla ćwiczeń gimnastycznych dla seniorów.

Jaka aktywność fizyczna po 60 roku życia?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i UE zalecają osobom starszym podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej przez co najmniej 30 min przez 5 dni w tygodniu lub bardzo intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej 20 min przez 3 dni w tygodniu. Ćwiczenia aqua aerobiku odbywają się dwa razy w tygodniu o ustalonych porach. Regularność zajęć przynosi efekty – ból kręgosłupa mija lub znacząco się zmniejsza, stawy lepiej pracują. 

Kto może chodzić na aqua aerobik?

Z zajęć na basenie mogą korzystać osoby, które wcześniej nie uprawiały sportu, mają problem z układem ruchu, np. cierpią na osteoporozę czy artretyzm. Wykonywanie ruchów w wodzie jest o wiele łatwiejsze. Ćwiczenia w basenie nie obciążają stawów i kręgosłupa. Co więcej, są też o wiele efektywniejsze, ponieważ woda stawia opór zmuszając mięśnie do większego wysiłku. Zaletą aqua aerobiku dla osób w podeszłym wieku jest również zdecydowanie mniejsze ryzyko urazu. Ewentualne kontuzje są skutecznie amortyzowane przez wodę.

Korzyści z ćwiczeń aqua aerobiku

Aktywni seniorzy, którzy regularnie uczęszczają na aqua aerobik, już po kilku zajęciach zauważą poprawę. Zdecydowanie zwiększa się ich wytrzymałość, wzrasta sprawność kilku układów: ruchu, oddechowego i krążenia. Oprócz tego, seniorzy łatwiej zrzucają zbędne kilogramy, a co najważniejsze, relaksują się oraz poprawią swoje samopoczucie. 

Zastanawiasz się, co dają regularne zajęcia aqua aerobiku?

💦odczuwany ból kręgosłupa znika lub znacząco się zmniejsza,

💦poprawia się kondycja i wzrasta poziom energii,

💦ciało wysmukla się, a przy okazji zmniejsza się cellulit,

💦stres zostaje zredukowany,

💦masz miejsce, gdzie po prostu dobrze się bawisz!

Opublikowany wAqua Aerobik, Zdrowy kręgosłup

Przeczytaj również...